Jako každý příchod nového roku, i ten 2015 přinesl nové změny v zákonech. A i přesto, že se rok pomalu přehoupl do druhé poloviny, pojďme se společně podívat právě na daňové změny. Některé z nových změn jsou nápomocné, jiné jsou naopak spíše k nepřízni podnikatelů.
Změny v zákoně o daních z příjmů
- Podnikatelé. Limit pro všechny paušální výdaje teď odpovídá tržbám ve výši 2 milionů Kč. Procentní výše paušálů zůstávají nezměněny, stejně jako obecná možnost uplatnit výdaje ve skutečné výši bez dalších omezení.
- Malí podnikatelé. Do konce roku 2014 mohli podnikatelé s menším počtem zaměstnanců než 26 hradit nemocenské pojištění se sazbou 3,3 % a následně odečíst od plateb pojistného na sociální zabezpečení polovinu částky zaplacené jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti zaměstnanců. Od roku 2015 se tato možnost ruší.
- Podnikové školky. Zaměstnavatel bude mít možnost snížit daňový základ o náklady, které souvisí se zřízením péče o dítě v předškolním věku. Pokud budou tyto výdaje na straně zaměstnavatele zahrnuty do daňových výdajů a služba péče o dítě bude poskytována bezplatně nebo za zvýhodněnou cenu, pak se u zaměstnance bude jednat o zdanitelný příjem.
- Rodiče s dětmi. Rodiče mohou uplatnit slevu na dani za výdaje spojené s umístěním dítěte v předškolním zařízení, hovoříme tedy o školkovném. Slevu bude moci uplatnit jeden z rodičů. Nově jsou zavedené i slevy na druhé a další dítě žijící ve společné domácnosti.
- Nové povinnosti pro zaměstnavatele. Nově existuje povinnost vyžadovat potvrzení o poskytování daňového zvýhodnění v případě zaměstnanců, kteří vyživují děti ve společné domácnosti a žádají o daňové zvýhodnění na děti.
- Nová zjednodušení pro zaměstnavatele. Správce daně bude nově zodpovědný za vybírání dluhu, který vznikne v důsledku chyby zaměstnavatele, která je způsobená nedostatečnými informacemi ze strany zaměstnanců. Dříve musel dluhy od zaměstnanců vymáhat zaměstnavatel.
Změny na daních se kromě výše uvedeného týkají i dalších oblastí
- Životní pojištění jako odečitatelná položka. Zpřísňují se podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění u životního pojištění. Odečtení už není možné u soukromého životního pojištění, pokud pojistná smlouva umožňuje částečné výběry vložených peněz.
- Podíly na zisku. Podíly na ziscích obchodních korporací mohou nově získat i osoby, které nevlastní podíl na korporaci. U zaměstnanců se výplata podílu považuje za příjem ze závislé činnosti, ostatním fyzickým osobám bude tento podíl zdaněn srážkovou daní. Právnické osoby zdaňují podíl na zisku v rámci obecného základu daně.
- Oznamovací povinnost pro osvobozené příjmy. Fyzické osoby mají povinnost oznámit správci daně každý příjem osvobozený od daně z příjmů, pokud je vyšší než 5 milionů Kč. Sankce za nesplnění povinnosti se může pohybovat mezi 10 a 15 % neoznámeného osvobozeného příjmu.
- Důchodci. Vrací se základní sleva na dani pracujícím důchodcům i důchodcům s příjmem z pronájmu. Důchodci mají možnost uplatnit slevu v plné výši bez ohledu na to, jak dlouho v kalendářním roce výdělečná činnost trvala. Spolu s tím se zavádí limit 840 tisíc Kč, při jehož překročení budou zdaňovány příjmy důchodců z pracovního poměru, podnikání nebo pronájmu.
Tento stručný přehled mapuje ty základní změny, které zaznamenal s příchodem roku 2015 zákon o daních z příjmů. Existují však i nová upřesnění v daňovém řádu a v zákoně o DPH. Celkový výčet změn najdete na
informačním portálu Ministerstva financí České republiky.
Tento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatMě občas udivuje, kolik firem a lidí prostě ty změny v zákonech nereflektuje a nedokáže si třeba zajistit i to, aby se to nějakým způsobem dozvěděly. Já mám třeba účetní, která mě o tom informuje a přesně proto si ji platím. :) No, jako pak se tyto firmy objevují v různých hledáčcích lidí, kteří třeba hledají fungující firmy na prodej, které by mohli koupit a vydělat na nich.
OdpovědětVymazat